Han Tiyatrosu


Han Tiyatrosu, 5 Kasım 2007 tarihinde İzmir’de kuruldu. Güzel ve Çirkin adlı çocuk oyunuyla perdelerini açan Han Tiyatrosu, ardından yetişkinler için iki kişilik bir komedi olan, Kocasının Karısı adlı oyunu sahneledi. 2007-2008 sezonunda oyunlarını Atatürk Lisesi İzmir Kültür Merkezi’nde oynadı. Düzenlediği turnelerle Urla, Foça gibi  İzmir’e bağlı ilçelerde ve Manisa gibi yakın illerde de oyunlarını sahneledi. İzmir’de bulunan pek çok kolejde oyunlarını sahneleyen Han Tiyatrosu, salonunda pek çok devlet okulunu ve anaokulunu ağırladı.

2008-2009  sezonunda ise, D.E.Ü. Sabancı Kültür Sarayı Küçük Salon’da yeni oyunlarıyla sanatseverlerle buluşmuştur. Bu sezon düzenli olarak Cuma- Cumartesi- Pazar günleri haftada toplam sekiz kez perdelerini açan Han Tiyatrosu, sezona her yaşa ve beğeniye hitap eden  birbirinden farklı  dört oyunla merhaba dedi.

17 Ekim 2008 tarihinde Güzel ve Çirkin adlı çocuk oyunuyla tekrar  perde açan  Han Tiyatrosu, aynı gün Bozuk Düzen adlı yetişkin oyunuyla prömiyer yapmıştır. Kepçaplı Skapetti adlı çocuk oyunuyla minik seyircilerini, güldürerek, Kordon’da Nal Sesleri 9 Eylül 1922 adlı İzmir’in işgalden kurtuluşunu anlatan oyunuyla da yediden yetmişe herkesi hem ağlattı hem de unuttuklarını hatırlama fırsatı sundu.

Kordon’da Nal Sesleri 9 Eylül 1922 adlı oyunuyla İzmir Valiliği tarafından Kuva-i Milliye’nin doksanıncı yıl etkinlikleri içine alınan Han Tiyatrosu’nun Bozuk Düzen adlı oyunu da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmiştir.

2009-2010 sezonunda çocuk oyunlarına bir yenisini ekleyerek Çoban ve Lulu adlı oyununu minik seyircileriyle buluşturmuştur.

Han Tiyatrosu, ayrıca Alsancak’ta bulunan  merkezinde; oyunculuk, diksiyon, hobi ve konservatuara hazırlık alanlarında eğitim vermeyi sürdürürken, 2009-2010 sezonunda  sadece toplu bağlantı ile oynamış hedefini kendi sahnesinde yaptırmak üzere harekete geçmiştir.

2010 yılında kiraladığı Alsancak’taki  yeni yerinde 110 kişilik profesyonel sahnesi dersliği ve kafeteryasıyla butik bir kültür merkezi kurmayı başarmıştır.

Kuruluşunun 7. yılında İzmir’de  kendi sahnesinde olmanın gururunu yaşayan Han Tiyatrosu, eğitim faaliyetleri çocuk ve yetişkin oyunlarıyla İzmirli sanatseverlere hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Copyright © Han Tiyatrosu